حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

دوشنبه, 27 دی , 1400 14 جماد ثاني 1443 Monday, 17 January , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 148 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 10×
 • اوقات شرعی

 • دین درمانی

  بیست گام دین درمانی مشکلات خانواده
  09 خرداد 1399 - 8:23
  شناسه : 786
  بازدید 1337
  13

  سطوح دین درمانی مشکلات خانواده کمی صبر کن؛ در ادامه طی پنج سطح باید در زندگی خود و خانواده ات […]

  ارسال توسط :
  پ
  پ

  سطوح دین درمانی مشکلات خانواده

  کمی صبر کن؛ در ادامه طی پنج سطح باید در زندگی خود و خانواده ات تغییر ایجاد کنی

  به شرط اینکه در هر سطح چهار فصل (بهار، تابستان، پاییز و زمستان) را تجربه نمایی.

  من با خودم قراری الهی گذاشته ام که از امروز با طبیعت همراه شوم و با نگاه به آن، درخت وجودم را پرورش دهم. برای این سفر دنبال همسفر می گردم، کسی که این سفر به دردش بخورد! همسفری که در مسیر بندگی خدا باشد.

  و شما کسی هستید که در مسیر سرسبز تغییر قرار گرفته و همیشه به بهتر شدن فکر می کنید پس با ما همراه باشید تا با هم، سفر را آغاز کنیم.

  در سطح یک:  بر مبنای اصل توحید، خلقت منحصر به فردمان(علائق، مهارتها و اهداف) را بررسی نماییم  و خودمان را از خودبینی رهایی بخشیده؛ اخلاقمان(ادب در گفتار، تواضع در رفتار و بزرگواری در برخورد با دیگران)  را قرآنی نموده؛ از مجادله بیهوده دوری گزینیم و با تکریم صادقانه(حفظ کرامت ذاتی، کسب کرامت اکتسابی و مکارم الاخلاق)  از توهین و سلطه گری پرهیز نموده و با مشارطه(سه شرط اعتماد متقابل، تشخیص هوشمندانه و تصمیم همدلانه) بر مبنای دانش و اطلاعات(شنیدن احساسات، انتقادات و پیشنهادات)(دیدن مزاجها، رفتارها و شخصیت ها)(همدلی در چیستی، چرایی و چگونگی تصمیم ها) از هر گونه پیشداوری و قضاوت عجولانه دوری کنیم.

  در سطح دو: خدا را برمبنای اصل عدل(عدل در آفرینش، اداره نظام هستی و سرنوشت انسانها) بشناسیم، خودخواهی و غرور را کنار گذاشته؛ منطق در(افکار، باورها و حوادث) را جایگزین تحریف واقعیّات نموده؛ با صبر در (معصیت، مصیبت و عبادت) به تشویق دیگران برای حل مسائل پرداخته و از سفسطه(مغلطه) برای تحمیل شرایط بر اطرافیان دوری گزینیم و با روش مناسب دینی(تخلیه، تحلیه و تجلیه)  مراقب افکار، گفتار و رفتارمان باشیم.

  در سطح سه: با الگوگرفتن از انبیاء الهی خودمان را در (ایمان، عمل صالح و توصیه به حق و صبر) باور کنیم و در مواجهه با مشکلات دچار خودباختگی  نشده؛ راه حل علمی(نظری، عملی و لدنی) برای درمان مشکلات جستجو نموده و از حدس و ظن و گمان خودداری کنیم. و با تسهیل امور(ساده سازی، تبدیل تهدیدها به فرصت و عدم پرداختن به گذشته تمام شده و آینده مبهم) در یک فضای صمیمی(خیرخواهی، رازداری و خطاپوشی) از هرگونه تهدید و سرزنشِ خود و دیگران دوری نموده؛ با مثبت گرایی(افکار، گفتار و رفتار مثبت) به محاسبه(طبقه بندی، توصیف و پیش بینی) اعمال و رفتار خود و دیگران بپردازیم.

  در سطح چهار: با بررسی میزان خداباوری امامان شیعه که با هفت ویژگی منحصر به فرد (شهادت، اطاعت، هدایت، طهارت، وراثت، سبقت و عدالت) خداباوری خویش را به جهانیان اثبات نموده اند، خدا را به ربوبیت، مالکیت و الوهیت باور نموده و به دستوراتش عمل نماییم. با مشورت عقلای فامیل و آشنایان به تحلیل مشکلات اقدام کنیم و دچار جهل و گمراهی نشویم. با صراحت و روشنی(اهداف، برنامه ها و اعمال) خوبیهای دیگران را تأیید نموده و با تأکید بر صفات مبهمِ دیگران مثل (آدم خوب، آدم بد) دچار سردرگمی نشویم. و با مهار، کنترل و هدایت نفس، خویشتن را از نفس اَمّاره رهایی بخشیده به نفس مطمئنّه سپرده و اعتماد به نفس مان را تقویت کنیم.

  در سطح پنج: با عمل به فروع دین برنامه خودسازی(پاکی روح، جسم، طعام، نعمتها، دل، نفس، اعمال و رفتار، افکار و گفتار، دوستیها و پاکی از دشمنی ها) خویش را تنظیم نماییم. برای حل اختلافات حل نشده با رعایت حق النفس، حق الناس، و حق الله به مشاور حقوقی مراجعه و با استقامت و صلابت آنچه را تا کنون آموخته ایم تمرین نماییم؛ از سستی و کاهلی دوری گزیده و نهایتاً اینکه؛ مبنای روابط خانوادگی را نگرشی الهی(مواظبت، متابعت و مداومت) قرار داده و از مادی گرایی بپرهیزیم.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  fa_IRفارسی
  en_USEnglish arالعربية fa_IRفارسی